Denizli Pamukkale Travertenleri

0
564

Denizli Pamukkale Travertenleri

pamukkale travertenleri
Pamukkale travertenleri

Denizli, Ege Bölgesi’nin en önemli sanayi şehirlerinden bir tanesidir. Bununla birlikte içerisinde barındırdığı 19 antik şehir ve ünlü Pamukkale Travertenleri’yle gezip görülebilecek birçok tarihi ve doğal güzellikleri de yapısında bulundurmaktadır.

Pamukkale’deki travertenler, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı olarak kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşmuş  kayalardır. Travertenlerin termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir. Travertenlere termal su kontrollü olarak belirli bir program dahilinde verilmektedir. Çünkü fazla miktarda ve uzun süre aynı yere akıtılan su yosunlaşmaya ve dolayısıyla travertenlerde hoş olmayan kirliliğe sebep olmaktadır.

Pamukkale travertenleri UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış olup, düzgün şekilde korunması gerekmektedir. Bu yüzden travertenlerin olduğu kültür park bölgesi araç trafiğine kapatılmakta, travertenlerin sadece belirli bölgesinde ziyaretçilere yürüme izni verilmekte (sadece ayakkabısız olarak) , travertenlere belli bir mesafeden daha yakın yerleşim izni verilmemektedir.

Pamukkale Travertenlerini Ne Zaman Ziyaret Etmeliyiz?

Pamukkale Travertenleri Açık Hava Müzesi yada Kültür Parkı şeklinde yapılandırıldığından bahar aylarında yada yaz aylarında ziyaret edilmesi uygun olacaktır.

Pamukkale’de Gezilebilecek Diğer Yerler

Hierapolis antik kenti
Hierapolis antik kenti
Anadolu Mezarlığı
Hierapolis Antik Kenti
Antik Havuz
Laodikya Antik Kenti
Kaklık Mağarası


Pamukkale’de Ne Yenilir?

Denizli Kebabı
Keşkek
Denizli turşusu
Buldan kapaması
Karacasu Pidesi
Denizli Tandırı

Pamukkale’deki Oteller

Venus Suite Hotel
Pamukkale Ninova Thermal
Lycus River Hotel
Herakles Thermal Hotel

Diğer Linkler

Antalya Kaş
Fethiye’de Gezilecek Yerler
Allhotelsinfethiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here