Seydikemer Fethiye

0
669

Seydikemer Fethiye

Seydikemer Fethiye ‘nin merkez ilçelerinden bir tanesi olduktan sonra dikkatleri iyice üzerine çekmeyi başarmış, yerli yabancı turistlerin ve yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiştir. Gerek sahip olduğu verimli tarımsal alanları gerekse barındırdığı tarihi ve turistik merkezleriyle önümüzdeki yıllarda da bu cazibesinin devam edeceği aşikardır.

Seydikemer’in Tarihi ve Doğal Güzellikleri
Seki Yaylası

Seki yaylası fethiye

Seki, Seydikemer ilçe merkezine 48 kilometre mesafededir.  Seki’nin rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 1230 m. dir. Bu yüzden Fethiye’de yaşayan insanlar için Seki yaylası çölde vaha anlamındadır. Fethiye’nin sıcağından kaçan yerli halk yaz günlerinde Seki’ye sığınır.

Saklıkent Fethiye

Saklıkent Seydikemer ilçe merkezinin 22 km güneyinde yer alır. İsmi gibi saklı kalmış doğal zenginliklerimizden bir tanesidir. Yüksek dağların arasında kalmış vadiden gelen kar sularının yarattığı 18 km.lik bir kanyondur. Son yıllarda doğa yürüyüşçülerinin ve Fethiye ve Antalya’ya turistik amaçla gelen tatilcilerin uğrak merkezlerinden biri olmuştur.

Letoon Antik Kenti

Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde yer alan Letoon, Likya Uygarlığının çok önemli kentlerinden bir tanesidir. Kumluova merkezine 400-500 metre mesafede yer almaktadır. Edinilen tarihi kaynaklara göre Zeos’tan hamile kalan Leto adına Zeos tarafından kurulduğu yönündedir fakat Letoon antik kentinde yapılan kazılar da bulunan izlere göre bu kente yerleşim izleri M.Ö. 7. Yüzyıla kadar gitmektedir.

Tlos Antik Kenti

Seydikemer’in Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Tlos antik kentine, Eşen Çayı’nı takip edip güneye doğru yönelince Yakaköy ve Döğer köyleri arasından ulaşılır. Tlos kenti Xanthos, Pınara, Krafos ve Tlos kardeşlerden Tlos adına kurulmuş, zamanla Likyalıların altı önemli kentinden birisi haline gelmiştir. Tlos, tarihi süreçte arkeolojik, kültürel, dini ve ekonomik açıdan bölgenin parlayan yıldızı konumundadır. Neolitik dönemden Demir çağa kadar kesintisiz devam eden yerleşimin izlerini taşır. Hatta Hititlerin yazılı kaynaklarında, (Anal, Yıllık) Tlos’tan ülke diye bahsedilmektedir.

Pınara Antik Kenti

Seydikemer’in Minare Mahallesi’nde bulunan Pınara antik kenti de Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, kent ile ilgili tarihi ve epigrafik kayıtlar son derece az olsa da, kentin Xanthos’tan gelme kolonistler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Pınara antik kenti hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları ve iki akropolden oluşmaktadır. Antik kente yaklaşıldığında yukarı akropolün sarp yamacında kayaya oyulmuş yüzlerce kaya mezarı dikkat çeker.

Sidyma Antik Kenti

Seydikemer Dodurga mahallesi yolundan sapılarak 7 km kadar gidildiğinde, antik Sidyma kenti, şimdiki Dodurga mahallesinin bulunduğu yerde yer almaktadır. Kentin ne zaman kurulduğu hakkında bilgiler bugün elimizde yoktur. Ancak kentin Roma ve Bizans devirlerinde gelişme gösterdiği kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Fethiye Seydikemer’de Satılık Arsa

Fethiye merkezdeki sıcaklık ortalamasının artmasıyla, Seydikemer gibi yayla potansiyeline sahip yerler popüler olmaya başlamış ve insanlar yazın sıcak günlerini rahat geçirmek amacıyla böyle yaylalara taşınmaya başladılar. İnsanlar ya arazi satın alıp üzerine ev yapıyorlar yada hali hazırda yapılmış evleri yaz boyunca kiralayıp yazı orada geçiriyorlar. Böyle olunca Seydikemer’deki araziler pirim yapmaya başladı, insanlar yatırımlarını buralara yönlendirmeye başladılar.

(Seydikemer’de Satılık Arsa-Seydikemer’de Satılık Ev)

Barış Emlak
Ufuk Ortaabalı
Tel: 0 (532) 464 3926

Fethiye’de Gezilecek Yerler
Allhotelsinfethiye.com
Tüm Otobüs Firmaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here