Antalya Kaş

0
1158
Antalya Kaş

Medeniyetlerin Eskitemediği Şehir Antalya Kaş

Antalya Kaş gerek doğasıyla gerek tarihi dokusuyla her zaman yerli yabancı turistlerin cazibe merkezi olmuş Antalya’nın batısındaki şirin bir ilçesidir. Pırıl pırıl mavi bayraklı sahilleri insanı büyülemekte, gerek yer üstündeki tarihi dokusu gerekse Kekova’da denizin altındaki tarihi dokusuyla her medeniyetten bir parçanın saklı olduğu ender turistik merkezlerimizden bir tanesidir.

Kaş’taki Meis adasının muhteşem ışıkları eşliğinde büyülenir, Kaş sokaklarında attığınız her adımda özgürlüğü hisseder, gün batımının eşsiz güzelliğini her defasında görmek istersiniz. Bir defa Kaş’a gittiğinizde aklınız orada kalır ve sizi her defasında kendisine çeker kopmak istemezsiniz. Kaş çarşısının çekici ve otantik atmosferinden etkilenip, ortamdan çıkmamak için direnirsiniz.

Bütün bu saydığımız güzelliklerinin yanında KAŞ, antik tiyatrosu, tüm diğer tarihi dokusu, küçük ve sakin beldeleri, dudak uçuklatan koyları ile dolu dolu bir tatil için bulunmaz bir yerdir. Her tatilciye görülmesi için şiddetle tavsiye edilir.

Antalya kaş
Antalya Kaş

Kaş’ta Gezilmesi ve Görülmesi Gereken En Güzel Yerler

1-Kaputaş Plajı :

Yeşil ile mavinin birbirine en çok yakıştığı yer. Türkiye’nin belki de en güzel, en çekici, en doğal kalmış, yapılaşmamış, en görülesi plajlarından biri.  Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında kalan plaj, Kaş’a 20 km uzaklıktadır.

2-Antiphellos Antik Kenti :

M.Ö. IV. yüzyılda Antiphellos çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos’un limanı idi. Ancak Hellenistik döneme girilirken Phellos gerilemiş, Antipellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiş, şehir bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos’un limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir.

3-Kekova :

Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, yolunuz Kaş’a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Altı camlı teknelerle yapacağınız tekne turlarıyla batık şehri tüm heybetiyle seyretme şansına sahip olabilirsiniz.

4-Xanthos Antik Kenti: 

Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti, Kaş’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Fethiye-Kaş karayolunun 70 km.sinde bulun ve Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kentin geçmişi, M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

5-Kalkan: 

Kalkan, bitişiğindeki Kaş gibi, Türkiye’nin en güzel sahil şehirlerinden bir tanesidir. Kalkan’ın çeşitli antik Likya şehirlerine yakın olmasından dolayı tarih meraklılarının hep ilgi odağı olmuştur. Kalkan’da uzun süreli konaklayacaksanız, villa yada ev kiralamak, tüm bu güzellikleri doyasıya yaşamak için en uygun çözüm olacaktır.

6-Patara Plajı: 

Patara plajı Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan antik Patara kentinin plajıdır. Bakir doğal yapısı ile doğa sevenlerin ilgisini çeken Patara, bütün dünya çocuklarının Noel baba adı ile tanıdığı Aziz Nikolaus’un doğum yeridir. Antik dönemlerden kalan eserler ile ilgi odağı olan Patara 22 km’lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kumsalı olarak bilinmektedir.

7-Demre: 

Demre, diğer adıyla Kale, hatta antik çağlardaki adıyla Myra, Antalya’ya bağlı 25 bin nüfuslu şirin bir beldedir. Myra Antik Kenti, Demre’nin en can alıcı noktalarından bir tanesidir. Kent merkezinde yer alan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan Noel Baba Kilisesi Hristiyan dünyası için önemlidir. Demre Kaş’a yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

8-Saklıkent Kanyonu: 

Saklıkent kanyonu Fethiye’den ortalama 45 dakika uzaklıktadır. Fethiye yada Kaş’a tatile gelinip de Saklıkent’e uğramamak olmaz. Saklıkent kanyonu muhteşem doğal manzarası ve kanyonun içinden akan soğuk suyu ile tatilciler için farklı bir konsept yaratmaktadır.

9-Simena: 

Kaş ile Finike arasında bulunan Antik Likya Kentlerinden Simena, günümüzde Kaleköy olarak anılıyor. Kara yolu bağlantısı olmayan Kaleköy’e sadece denizden ulaşılabiliyor. Denizden gelen ziyaretçileri Likya Lahdi karşılamaktadır.

10-Meis Adası: 

Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası aynı zamanda Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biri. Adadaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo, Megisti ya da Meis olarak da anılıyor. Meis’e Kaş’tan kalkan teknelerle kolayca ulaşmak mümkündür.

Kaş Otelleri

Sea View Hotel
Doria Hotel & Yacht Club
Hera Hotel
Habesos Hotel
Kaş Marin Hotel

Allhotelsinfethiye.com
Fethiye’de Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here