Fethiye’de Gezilecek Yerler

0
691
Ölüdeniz Fethiye
Fethiye’de Gezilecek Yerler
Tekne turları
Fethiye’de gezilecek yerler

Fethiye’de gezilecek yerler

Fethiye tarih boyunca bir çok medeniyetin beşiği olmuş, gerek tarihi yapısı gerekse doğal güzellikleriyle hep cazibe merkezi olmuş ender şehirlerimizden bir tanesidir. Bu yüzden Fethiye’deki gezilecek yerler bir hayli fazladır. Bu yüzden günden güne artan turizm potansiyeliyle yerli yabancı turistlerin son yıllardaki değişmez adresi olmaya başlamıştır.

Ölüdeniz
Kumburnu plajı
Fethiye ölüdeniz

İsmini efsanelerden alan Ölüdeniz plajı, Fethiye’nin tanıtım yüzü olmuş, doğasının yeşili ve denizinin mavisiyle cennetten kopmuş bir parçayı andırmaktadır. Her yıl milyonlarca tatilciyi ağırlayan bu doğa harikası koy, doğuya doğru uzanan parçası olan Belcekız plajı ile bronz gerdanlığı tamamlamaktadır. Fethiye Ölüdeniz plajı milli parklar kapsamında koruma altındaki alanlardan bir tanesi olması sebebiyle, Kumburnu plajına girişler günlük ve ücretli olarak sağlanabilmektedir.

Kaya Köyü
Kaya köyü Fethiye
Fethiye’de gezilecek yerler

Kaya köyü Fethiye merkezden 7 km. uzaklıkta olup, ulaşım Fethiye’den kalkan dolmuşlarla  sağlanmaktadır. Hayalet şehir de denilen tarihi bir köydür. Mübadeleden sonra Rumların boşalttığı evler, yıllara meydan okurcasına tarihi doku oluşturmuştur.  Hisarönü turizm bölgesi üzerinden geçilerek Kaya köyüne ulaşılır. Kaya köyünden ileriye doğru gidildiğinde Gemiler sahiline ulaşılır. Kaya köyü üzerinden eski yoldan da Fethiye’ye ulaşım sağlanabilmekle birlikte yolun dar ve bakımsız olması sebebiyle bu yol pek tercih edilmemektedir.

Saklıkent

Saklıkent ismi gibi saklı kalmış doğal zenginliklerimizden bir tanesidir. Yüksek dağlardan akan kar sularının Saklıkent vadisine boşalmasıyla oluşmuş 18 km.lik bir kanyondur. Son yıllarda doğa severlerin ve Fethiye ve Antalya’ya turistik amaçla gelen tatilcilerin uğrak merkezlerinden biri olmuştur. Saklıkent, serin suları ve yüksek çınar ağaçların altındaki restoran ve dinlenme mekanlarıyla, sıcak yaz günlerinde tatilciler için çölde bir vaha halini almaktadır.

Kabak Koyu

Kabak koyu Fethiye’nin bakir koylarından bir tanesidir. Fethiye merkezden 16 km uzaklıkta bulunan Kabak koyu, çevresini saran yüksek kayalıklar, bu kayalıklardan dökülen şelaleleri ile cennetten kopmuş bir parçayı andırmaktadır. Kabak koyunun Likya yolunda yer alması ve son yıllarda sessiz sedasız, insanlardan ve teknolojiden uzak bir tatil merkezi arayan tatilcilerin popüler bir adresi haline gelmiştir.

12 Adalar Tekne Turu

12 adalara Fethiye merkezden günlük turlar düzenlenmektedir. Her sabah Fethiye kordondan kalkan tekneler, Yassıca Adaları, Hamam Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Kurşunlu Koyu, Boynuzbükü, Domuz Adası, Yavansu, Kızıl Ada ve Zeytin Adası’ndan oluşan adalara tur düzenlemektedir.

Fethiye’de Gezilecek Yerler
Allhotelsinfethiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here