Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü

0
2756

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü adından da anlaşılacağı üzere bir yamaç yada tepeden aşağı hızlanarak paraşütü rüzgarın doldurması ve havalandırması prensibine göre yapılmaktadır. Havada kalma süresi pilotun kabiliyetine, hava sıcaklığına ve dolayısıyla günün hangi saatinde atlayışın yapıldığına bağlı olarak değişir. Ortalama uçuş süresi 25-30 dakikadır. Atlayışlar tek kişi olarak yapılabileceği gibi özel donanımla çift kişi olarak da yapılabilmektedir. Zaten ticari atlayışların tamamı deneyimli bir pilot ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Fethiye Yamaç Paraşütü
Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü

Fethiye güneş ve deniz turizminin yanında adenalin ve macerayı seven tatilcilere dünyaca ünlü Babadağ’da yamaç paraşütü yapma imkanını da sunmaktadır. Babadağ’ın yüksekliği 2000 mt. dir. İlk olarak yabancı turistlerin 1990 yılında burayı keşfetmesiyle paraşüt turizmi başlamış, bugün yerli yabancı pilotlardan o kadar çok talep olmaktadır ki her yıl Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali düzenlenmektedir.

Fethiye Yamaç Paraşütü
Fethiye Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?

Babadağ’da toplam iki pist bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 2000 mt zirvede diğeri ise 1700 mt de yer almaktadır. Geniş olması ve aynı anda yirmi kalkışa imkan vermesi sebebiyle 1700 mt pisti en popüler pisttir. Bu pistin güney cepheye bakması ve gün boyunca bu cepheden rüzgar alması nedeniyle kalkış için de en uygun pisttir. İnişler ölüdeniz sahiline yapılmaktadır. Babadağ’a çıkış paraşüt acentalarının arazi araçlarıyla yapılmakta ve yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Fethiye Yamaç Paraşütü
Babadağ Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütünün Babadağ pistinden kalkışıyla birlikte uçsuz bucaksız ufuk, deniz ve gün batımı muhteşem bir görsel şölen haline gelmektedir. Sahilin sol tarafında Kaş’a kadar uzanan muhteşem manzarayı diğer tarafta Göcek sahili ve adaların büyülü silueti tamamlamaktdır.

DİĞER LİNKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here